Gezegen

Ve korkulan sonuç: Dilovası’nda dereler simsiyah akmaya başladı

11
Mar 2015

 

Sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgelerinin (OSB) yerleşim birimleriyle iç içe girmesi nedeniyle hava ve çevre kirliliğinin alarm seviyelerine ulaştığı Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki dereler simsiyah akmaya başladı.

İlçe sakinleri kirliliğin kente hakim bir noktada tartışmalı bir şekilde kurulan Kömürcüler OSB’deki kömür işleme tesislerinin tozlarından kaynaklandığını belirterek yeterli denetim yapılmamasından yakındı.

DHA’nın haberine göre bu derelerdeki sudan içen hayvanların hastalandığını söyleyen ilçe sakinleri, birçok kez şikayet etmelerine rağmen kimsenin sesini çıkartmadığını, OSB’deki tesislerde toz kalkmasını önlemek amacıyla kurulan yağmurlama sisteminin ya çalıştırılmadığını ya da etkisi olmadığını belirtiyor.

Halk haklı çıktı

Dilovası’nın en etkili çevre derneği Ekosder Başkanı İsmail Sami, ilçe sakinlerinin haklılığının ortaya çıktığını belirtti.

Yılda yaklaşık 5 milyon ton ithal ve yerli kömür işleyen tesisler, dört yıl önce Dilovası’nın kuzeyinde kente hakim bir noktada kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmıştı. OSB’ye, diğer kentlerde kurulu bulunan firmalar da taşınmıştı. Dilovası sakinlerinin, buradaki kömür tozlarının rüzgarla ilçenin üzerine dağılacağını, toprak ve su kirliliğine yol açacağını, bitki örtüsünü de öldüreceğini söyleyerek karşı çıkmalarına rağmen OSB faaliyete geçmişti.

‘Bu kadar insan görmezden gelinemez’

Tesisler faaliyete geçtikten sonra Dilovası sakinlerinin korktukları başına geldi. İlçenin kuzeyindeki mahallelerde vatandaşlar kömür tozundan dışarıya çamaşır asamaz hale geldi.

Bu bölgede hayvancılık yapan Osman Orhan ise simsiyah akan dereleri göstererek şöyle konuştu: “Kömür tesislerindeki tozlar rüzgarla yağmurla çevreye yayılıyor. Biz bu bölgede hayvan otlatıyoruz. Geçtiğimiz yıl sanayi kuruluşlarının kimyasal atık boşalttığı dereden su içen 11 büyükbaş hayvanım telef oldu. Rengi siyah olsa da hayvanın içmesini engelleyemezsiniz. Buna bir çözüm bulunsun. Dilovası’nda 45 bin kişilik nüfus var. Bu kadar insan görmezden gelinemez.”

diken.com.tr