Gezegen

Dinle G20; “İklim İçin” Söyleyecek Sözümüz Var!

24
Tem 2015

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında BM Sekteri tüm dünya ülke liderlerini New York’a, iklim gündemli bir zirveye çağırmıştı. Bu zirveye yönelik New York sokaklarını her yaştan, ırktan, dinden ve meslekten 400 binden fazla insan doldurdu.

New York sokaklarına dünyanın dört bir yanından eşlik eden milyonlarca insan hep birlikte iklim adaleti taleplerimizi dile getirdik. 20 Eylül’de İstanbul’dan bu uluslararası hareketin bir parçası olarak gerçekleştirdiğimiz iklim adaleti yürüyüşü sırasında biz de “Kararlıyız! Kazanmak zorundayız ve kazanacağız!” demiştik.

Kararlıyız! Kazanmak zorundayız ve kazanacağız!
Bu yıl Aralık ayında Paris'te BM İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında iklim anlaşması hazırlanacak. İklim zirvesinin hemen öncesinde de şimdiye kadar bir çok sosyal, ekonomik ve ekolojik krize sebep olan, şimdi ise iklim krizinin müsebbibi olan G20 ülkelerinin liderleri Türkiye başkanlığında Antalya’da bir araya gelecek.

Bu iki zirve de iklim krizi açısından çok önemli. Bu zirveden yine şirketlerin çıkarlarını koruyan ve tüm canlı yaşamını hiçe sayan bir sözleşme çıkmaması gerekiyor. Bunun olabilmesinin tek bir koşulu var; hareketi büyütmek. Karbon salımlarını radikal bir şekilde düşürecek, adil, yükümlülükleri olan, iklim felaketlerinden etkilenen yoksul ve gelişmekte olan ülkelerin koşulsuz finans ve teknolojik yardım taleplerini savunan, iklim adaletini sağlayacak güçlü bir toplumsal hareket olarak varlığımızı gösterip, “siz bize değil biz size liderlik” edeceğiz diyen milyonlar olmalıyız.

Türkiye’de geçtiğimiz Eylül ayından beri hepimizin; kadınların, gençlerin, çocukların, LGBTi’lerin, meslek gruplarının, işçilerin, işsizlerin, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, sosyal ve siyasi hareketlerin, sanatçıların, akademisyenlerin ve çevre direnişçilerinin içinde yer aldığı “İklim için ben de varım!” kampanyası inşa edilmekte. Küresel Eylem Grubu’nun başından beri içinde yer aldığı İklim için ben de varım! kampanyası bugün ilk eylem duyurusunu yaptı. İklim İçin Ben de Varım! kampanyası iklim krizinin sorumlusu G20 ülkelerinin liderlerine karşı 12 – 13 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi’nde İklim Forumu, 14 Kasım’da ise İstanbul'da Büyük İklim Yürüyüşü düzenleyecek.

Küresel Eylem Grubu olarak iklim forumu içinde çok sayıda toplantımız, atölyelerimiz ve standımız olacak. Büyük iklim yürüyüşünün etkili ve kalabalık olması, iklim değişikliğinden etkilenecek tüm toplumsal kesimlerin bir araya gelmesi için çaba sarf edeceğiz. İklim değişikliğini durdurmak için vaktimizin azaldığını biliyoruz. "Azalan vakit içinde neyi değiştirmemiz gerekiyorsa onu değiştireceğiz" diyen uluslararası kitlesel hareketin mücadelesi, aynı zamanda daha adil, eşit ve savaşsız bir dünyanın kapılarını da aralayacak.

Kararlıyız! Kazanmak zorundayız ve kazanacağız! İklimi değil sistemi değiştireceğiz. Tüm Küresel Eylem Grubu aktivistlerini, iklim adaleti savunucularını, "Kâr değil önce yaşam!" diyen herkesi bu mücadelenin parçası olmaya davet ediyoruz.

Dinle G20; “İklimi değil sistemi değiştireceğiz!"


Küresel Eylem Grubu

İklim İçin Ben de Varım! kampanyası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen www.iklimicin.org‘u ziyaret edin.