Nükleer Enerji Haberleri

İzmir Gaziemir'deki Eski Kurşun Fabrikasına Rekor Ceza

28
Eki 2013

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gaziemir’de radyoaktif atıkları toprağa gömen eski kurşun geri kazanım fabrikasına 5,7 milyon liralık ceza kesti. 

İzmir'de yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddelerin halen çevre kirliliğine neden olduğu saptanan Gaziemir'deki Aslan Avcı Döküm Sanayi kurşun fabrikasına kesilen ceza sonrası bir açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, cezanın Türkiye'de verilmiş en yüksek çevre cezası olduğunu bildirdi.

Fabrikanın 2010 yılında tamamen kapatılmış olmasına rağmen toprağa gömülen atıklardan yayılan radyoaktivite toprağa ve suya karışıyordu. 3 Aralık 2012 tarihli Radikal gazetesinin haberine göre TAEK(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) buradaki radyoaktivitenin kökeninin Europium 152 kaynaklı olabileceği, bu maddenin nükleer santral kaynaklı ve Türkiye'ye girişinin yasak olduğunu belirtmişti.

Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar atıkların TAEK ve Tehlikeli atık bertaraf tesisleri arasındaki koordineli çalışmayla kaldırılacağını belirtti.

Ancak nükleer santrali olmayan Türkiye'nin nükleer atık sorunu yaşayan bir ülke olması, santral inşasından sonra daha ağır sorunlarla karşılaşabileceğini de düşündürüyor.