ŞİMDİ KOŞMA ZAMANI

30
Mar 2010

22-26 Mart Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası KEG'in basın açıklaması

IKLIM DEĞIŞIKLIĞINI DURDURMAK IÇIN
ADIM DEĞIL KOŞMAK LAZIM
 
 

Biz de dün haber ajanslarından öğrendik. Bengal körfezindeki küçük bir ada küresel ısınma yüzünden yükselen su seviyesinin etkisiyle sulara gömülmüş. Adanın ismi New Moor, üstünde yaşayan yok. Okyanus bilimciler adanın sulara gömüldüğünü uydu görüntüleriyle doğrulamışlar. Artık New Moor isimli bir ada yok.

Bu habere şaşırmadık. Müneccim değiliz. ama olacağını biliyorduk. Geçtiğimiz Kopenhag İklim Zirvesi’ne katılan tüm devletlerin temsilcileri de bizler gibi biliyordu. Kopenhag sokakları yüzbinlerce iklim hareketi aktivistinin gösterilerine sahne olurken tüm dünyada aynı slogan atılıyordu. SESSİZ SEDASIZ ÖLMEYCEĞİZ. Zirveye katılan resmi heyetlerin kulaklarının dibinde, gözlerinin önünde, insanlar tarafından atıldı bu slogan. Adaları sular altında kalacak Tuvalular tarafından ilk kez dile getirildi. Artık Tuvalu'nun ismini adları gibi biliyorlar. New Morr adası için, adada yaşayan tüm canlılar için ses çıkarabilecek birileri yoktu ve  New Moor adası sessiz sedasız sulara gömüldü.

Bu yıl dördüncüsü yapılan Avrupa Sürdürülebilir Enerji haftası etkinliklerinin açılışlarına tanıklık ediyoruz. İklim değişikliğini durdurmak için atılan en ufak adımın bile önemli olduğunu düşünüyoruz. Ama “Yerel şirketlerin hızla büyüyen yeşil enerji pazarında gelişmelerine yardımcı olmayı”, “Şehirlere daha yeşil bir imaj kazandırımayı” hedefleyen çözümlerinde küresel ısınyı durduramayacağını da çok iyi biliyoruz.
 
İklim değişikliğini durdurmak için artık adım adım değil, hızla koşmak lazım. İklim değişikliğini durdurmak için gerçekçi çözümlerin bir an önce uygulanması gerekiyor. Hükümetlerden duymak istediklerimiz bu konuda ne kadar kaygılı oldukları değil. Sorunu çözmek için şimdi harekete geçmeleri. Bir kez daha kendilerine neler yapmaları gerektiğini hatırlatıyoruz.
 
Yenilenebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu sağlayıcı radikal bir program oluşturulması için politik irade gösterin, gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yapın. Tüm bunları piyasa koşulları içinde değil, sosyal devletin yapması gerekenler olarak, kamu yararı gözeterek yapın. Fosil yakıtlara dayalı enerji politikalarını değiştirin. Rüzgar, güneş, dalga ve jeotermal enerji kaynaklarından enerji elde edilmesi için seferberlik ilan edin. Şirketlerin karlı yatırımlar yapmasını beklemeden, kamu kaynakları ile yenilenebilir enerjilere yatırım yapın.
 
Petrol, kömür, otomotiv şirketlerinin çıkarlarını, nükleer lobilerinin çıkarlarını savunarak küresel ısınmayı durduramazsınız. Hükümetler vatandaşlarının çıkarlarını, yaşam haklarını savunmakla yükümlüdürler.
Bizler, iklim adaleti aktivistleri, hükümete yapmayı planladığı 47 adet kömürlü termik santralden, 1700'e yakın HES projesinden, Sinop'ta, Akkuyu'da nükleer santral kurma sevdasından, boğaza 3.köprü yapma girişiminden bir an önce vazgeçin diyoruz.
 
25 Nisan'da Kadıköy'de, Çernobil felaketinin 24.yılında ,yaşamı yok edecek enerjilere izin vermemek için Karadeniz'den, Munzur'dan, İzmir Allianoi'den, Hasankeyf'ten, Yatağan'dan, Çukurova'dan binlerce insan bir araya gelip, hep birlikte sesleneceğiz

“ SESSIZ SEDASIZ ÖLMEYECEĞIZ”
KÜRESEL EYLEM GRUBU