Yalova'da Termik Santrala HAYIR

09
Haz 2010

Yalova’nın sesini duyun: Termik santrala hayır!
Yalova çevre platformu Yalova’da kurulmak istenen termik santrali protesto etti. Galatasaray lisesi önünde yapılması planlanan basın açıklaması yoğun sağanak yağış yüzünden Greenpeace bürosunda yapıldı.
Yalova çevre platformu basın açıklamasında ; Türkiye’nin enerji ihtiyacı bahane edilerek, tüm doğal kaynakların sermayedarların emrine sunulduğunu vurgularken, yapılmak istenen kömürlü termik santralin fay hattı üzerinde olduğunu belirtti.
21. yüzyılda hâlâ enerji için bir seçenek olarak görülen termik santraller küresel ısınmanın en önemli nedenerlerinden biri. Kömürlü termik santraller yaydıkları zehirli gazlarla küresel ısınmayı geri dönüşü olmayan bir noktaya getirirken bulundukları bölgede ciddi hastalıklarına ve çevre talanına sebep oluyor.
Şirketler, kâr hırsıyla Karadeniz, Ege  ve Akdeniz’in vadi, çay ve derelerine saldırıyor. Neredeyse her arkarsunun üzerine hidroelektrik santrali yapılmak isteniyor. Hidroelektrik santralleri tüm insanlığa zarar veriyor. Tarihi eserler ve yerleşim yerleri sular altında kalacak, HES inşaatları için ormanlar kesilecek, dereler kurutulacak.
Kurulması gündemde olan nükleer santraller ise kesinlike iklim değişikliğine çözüm değil. Nükleer santrallerin ucuz olmadığı, inanılmaz derecede karbon salınımına yol açtığı defalarca kanıtlandı. Nükleer atık sorunlarına dünyanın hiçbir noktasında çözüm bulunamıyor. En ufak bir sızıntıda bile çevredeki tüm canlılar tehlike altına giriyor.
Biz Küresel Eylem Grubu olarak toplum yararını değil, şirketlerin kârını düşünen enerji politikalarına karşıyız. Enerji ihtiyacı güneş, rüzgar, jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklardan sağlanabilir. İklim değişikliğini durdurmak için hâlâ çok geç değil. Başka bir enerji mümkün!