Etkinlikler

Fukuşima kanseri artırdı: 10 Mart'ta nükleere hayır demek için sokağa!

02
Mar 2013

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı bir araştırmaya göre, iki yıl önce meydana gelen Fukuşima nükleer santralındaki felaket, kanser hastalığını artırdı. Küresel Eylem Grubu, Fukuşima'nın 2. yıl dönümünde İzmir'deki nükleer karşıtlarını 10 Mart günü sokağa çıkmaya çağırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan son bir araştırma, Fukuşima'daki nükleer felaketin ürkütücü sonuçlarının bir bölümünü daha ortaya koydu.

Araştırmaya göre, santral çevresinde kanser vakalarında net bir artış gözlendi. Santralde çalışanlar ve 20 km çevresinde yaşayanlar arasında kanser hastalığının görülme oranı yüzde 30'u aştı.

Fukuşima Nükleer Enerji Santralı ve çevresinde radyasyon seviyesini düşürme çalışmaları ise hâlâ devam ediyor. Japon Çevre Bakanı Yardımcısı Shinji Inoue, tehlikenin boyutlarının bilincinde olduklarını ifade etti.

Uzmanlar, dış cephelerin radyasyon yağmurundan etkilenebileceğini ve bunun da insanlara bulaşabileceğini ifade ediyor.

Inoue, "Radyasyon seviyesini düşürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Ancak bu teknik olarak zor bir iş. Seviyeyi hızlıca düşürecek yöntemleri uygulamamız gerekiyor" dedi.

Fukuşima'da yaşanan felaket, dünyanın birçok yerinde binlerce nükleer karşıtı tarafından protesto edilmişti. Bazı ülkeler nükleer enerjiden vazgeçmeye yönelik adımlarını sıklaştırmıştı.

2011 yılında Fukuşima felaketinin hemen ardından binlerce kişiyi gösterlerde bir araya getiren Küresel Eylem Grubu, 10 Mart'ta İzmir'de bir kez daha sokağa çıkarak hükümeti nükleer enerjiden vazgeçmeye çağıracak.