Etkinlikler

İzmir’de Nükleer Karşıtı Eylem: Akkuyu, Sinop, Fukuşima olmasın!

09
Mar 2013

Dünyanın nükleerden vazgeçmesine yol açan Fukuşima nükleer felaketinin 2. yıl dönümünde İzmir'de eylem var. Küresel Eylem Grubu, Akkuyu ve Sinop'a iki nükleer santral yapmakta ısrar eden AKP hükümetine 'dur' diyecek.

'Akkuyu, Sinop, Fukuşima olmasın' sloganıyla yapılacak eylem, 10 Mart Pazar günü saat 16.00'da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki Yakın Kitabevi önünde başlayacak.

Aktivistler, sadece nükleer programın durdurulmasını değil, küresel ısınmayı artıran en büyük unsur olan termik santrallerin de kapatılmasını istiyor.

Dünya vazgeçiyor, AKP ısrar ediyor.

11 Mart 2011 günü Japonya'da meydana gelen depremin ardından oluşan tsunaminin vurduğu Fukuşima nükleer santralinde patlama ve yanma sonucu açığa çıkan ölümcül radyasyonla felaket başlamıştı.

Felaketin ardından tüm dünyada yüz binler protesto için sokağa çıkmış, birçok devlet nükleer programını durduracağını ve santralleri kapatacağını açıklamıştı. Buna rağmen AKP hükümeti Türkiye'ye iki nükleer santral kurmaktaki ısrarını sürdürüyor.

Fukuşima felaketinin ardından yapılan BBC anketi, Türkiye halkının yüzde 73'ünün nükleer santral istemediğini ortaya koymuştu.