Etkinlikler

İzmir: 'Nükleer santralin kalkındıracağı ulusa dahil değiliz'

28
Nis 2013

26 Nisan 1986'da gerçekleşen Çernobil nükleer felaketinin 27. yıl dönümünde Küresel Eylem Grubu (KEG), Greenpeace, Fide-Der, Antikapitalist Öğrenciler ve Felsefi Muhalefet grupları tarafından Alsancak'ta bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

18:30'da başlayan ve 'nükleer canavarı'nın da yer aldığı etkinlikte "Nükleer santral istemiyoruz", "Başka bir enerji mümkün" sloganları atıldı.

KEG'den Nalan Damarsardı ve Greenpeace'den Berk Butan'ın okuduğu ortak basın açıklamasında, Çernobil felaketinin yarattığı etkilerden bahsedildi. Hükümetin nükleer politikasının da eleştirildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bizleri "ulusal kalkınma", "enerji bağımlılığının azaltılması" gibi kabak tadı vermiş fikirlerle etkilemeye çalışıyorlar. Oysa bizler biliyoruz ki, nükleer santralin kalkındıracağı "ulus"a dâhil değiliz ve dünya üzerindeki tüm yaşamı ve yaşayan canlıları, nükleer ve termik santrallerin ölümcül varlığına susmamız karşılığında faturamıza yansıtılacak kırıntı "sus payı"na değişmeyecek kadar olanın bitenin farkındayız. Bizler dünyanın bütün canlıları ve canlılığı ile aynı ulustanız. Ve ulusumuzun kalkınmasının, nükleer santrallere, termik santrallere karşı çıkmaktan, yani, yaşayan her bir canlının ekolojisine saldırıların bertaraf edilmesinden geçtiğini biliyoruz. Yaşamlarımıza yönelik bu tehdidin savuşturulması için gerekli bütün yollarla savaşmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

Ne nükleer, ne de termik santral istiyoruz. Temiz, ucuz ve yenilenebilir enerji; var olan tüm canlılığı dikkate alan ve yaşam için bir enerji politikası istiyoruz. Akkuyu ve Sinop'ta başlatılan nükleer santral ve İzmir ve çevresinde başlatılan termik santral girişimlerinin derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz. Her şey geç olmadan, harekete geçmenin önemini kamuoyu önünde bir kez daha vurguluyoruz. Yaşam, politikacılara ve profesörlere bırakılamayacak kadar önemlidir ve nükleer ve termik santral sevdası yaşama karşı tuzak kurmaktan başka bir şey değildir.

Hükümete sesleniyoruz, Akkuyu nükleer santral kararını derhal iptal etmelisiniz.

Doğa, insanlar ve gezegen için felaket anlamına gelen enerji üretim biçimleri kabul edilemez."