İklim Değişikliği Haberleri

Kuraklık Nedeniyle Buğday Üretimi yüzde 50 Azalacak

26
Haz 2014

Buğday üretimi yüzde 50 azalacak
Türkiye’de her yıl üretilen 20 milyon ton buğdayın yarısını yetiştiren İç Anadolu Bölgesi’nde, kuraklık nedeniyle üretimin yüzde 50 düşmesi bekleniyor.

 

Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Oğuz Ak, İç Anadolu Bölgesi'nde kuraklık nedeniyle buğday üretiminde yüzde 50 civarında kayıp beklediklerini söyledi.
Ak, düzenlediği basın toplantısında, Kızılırmak ilçesinin kentin tahıl ambarı olduğunu belirterek, tahıl borsası bulunmadığı için ürünlerin yüzde 40'a yakınının Sungurlu Borsası'na gittiğini, bu nedenle Kızılırmak'ta borsa oluşturmak istediklerini anlattı.
En ağır kuraklık
Ak, çiftçilerin en büyük sıkıntısının kuraklık olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Kuraklık nedeniyle buğdayda ciddi kayıp yaşanacağını düşünüyoruz. Ülke genelinde her yıl 20 milyon ton buğday üretiliyor. Bunun yaklaşık 10 milyon tonu İç Anadolu Bölgesi'nde üretiliyor. İç Anadolu Bölgesi'nde bu yıl kuraklık nedeniyle buğday üretiminde yüzde 50 civarında kayıp bekliyoruz . Bu, son yıllarda yaşadığımız en ağır kuraklık. Yaşanan kayıp, ülke ekonomisine ciddi yükler getirecek. Türkiye, bugün 5 milyon ton buğday ithal etsin, alın size 600 milyon dolar dış ticaret açığı. Tabii bir tek buğdayda değil, arpa ve mısır üretiminde de sıkıntı var. Onları da hesaba katarsak tahıl ihracatından kaynaklanan yaklaşık 1 milyar dolar, ülke ekonomisine zarar oluyor."
Ak, Türkiye'nin un ihracatında dünya birincisi olduğunu, bundan dolayı buğday üretiminin çok önem taşıdığını sözlerine ekledi.

http://www.aljazeera.com.tr/haber/bugday-uretimi-yuzde-50-azalacak