İklim Değişikliği Haberleri

Eylül’de sizce hava nasıl olacak?

30
Haz 2014

20-21 Eylül tarihlerinde New York’ta “dünya liderlerinin” katılacağı bir iklim zirvesi gerçekleşecek. Şimdiye kadar şiddetlenen iklim değişikliğini durdurmak için atmosferdeki sera gazlarını radikal biçimde sınırlayan, uluslararası bağlayıcılığı, yükümlülükleri olan iklim adaletini yani yoksul ülkelere karşılıksız finans ve teknoloji yardımını içeren, radikal bir sözleşme “dünya liderleri” tarafından kabul edilmedi.

Gerçekleşen her bir iklim zirvesinde gezegenin çıkarları, ulusal ekonomilerin çıkarlarına kurban edildi. 2015 yılında Paris’te imzalanacak 2020’de yürürlüğe girecek yeni sözleşme için de durum pek parlak görünmüyor.

Bugüne kadar iklim konusunda adım atmayan liderlerin zirvesine karşı çok farklı alanlarda mücadele eden tüm sosyal hareketler de bu zirveye yönelik eylemler yapacaklar. “Oturup izlemekten başka yapılabilecek hiçbir şey kalmadan evvel bir şeyler yapmak için verilen bütünleştirici kavganın seyrini belirleyen anlarından birisi” olması için tüm dünyada 20-21 Eylül iklim zirvesi büyük bir azimle örgütlenecek. Kâr ve büyüme üzerine kurulu kapitalist sistemin hepimizi sürüklediği yok oluşa karşı (nükleer, HES, kömürlü termik santraller ve buna benzer çok sayıda alanda) kıyasıya süren bir mücadele veriyoruz. 20-21 Eylül “iklimi değil sistemi değiştireceğiz, Biz milyarlarız onlar bir avuç” zirvesinin çağrısını “İnsanın ve doğanın sömürülmediği, dayanışma, adalet, eşitlik için doğanın, insanın kârdan önce geldiği bir dünya için bir araya geleceğiz.” diyerek yaptık. 20-21 Eylül tarihlerinde de bu ilkeler temelinde yerel ve uluslararası hareketin buluştuğu toplantılar, yürüyüşler, atölyeler, konserler yapacağız.

Türkiye'deki karşı zirveyi örgütlemek için Küresel Eylem Grubu aktivistleri olarak 28 Haziran cumartesi günü İsmail Beşikçi Vakfı'nda buluştuk.

Aktivistlerin katıldığı buluşmada katılımcılar iklim politikalarına dair fikirlerini ve zirveye yönelik önerilerini dile getirdiler. Bu önerilerin hepsi kayıt altına alındı ve atölye çalışmasına geçmeden önce herkesin ortak kararıyla kategorize edildi. Sonuçta, zirveye giden yolda ortaya 4 grup çıktı.

Medya-İletişim başlıklı 1.Grup, sosyal medyada uygun ve dikkat çekici hashtaglar üzerinden paylaşımlarda bulunacak, çağrı videosu hazırlayacak, birlikte yürüyebileceğimiz sanatçılarla ortak çalışmalar yapacak, iklim değişikliğine dikkat çeken şarkılar, stensil yöntemiyle logo ve hashtag görsellerini tişörtler, sokaklar, vs'ler üzerinde kullanılarak ilgi uyandıracak, iletişim içinde bulunulan tiyatro ekipleri ve müzik gruplarıyla konuşarak zirvede katkıda bulunmalarını isteyecek.

Rapor başlıklı 2.Grup, iklim istihdamı konusunda detaylı bir rapor hazırlamak için bir çalışma grubu kurulacak, somut ve dikkat çekici bir dosya hazırlayacak. İstatistikleri barındıran bir broşür çıkartıp sendikaların da bu konuda harekete geçmesi için görüşmelerde bulunacak.

Ayrıca grup çarşamba günü toplantı yapma kararı aldı.

Kampanya Çalışmaları-Yerel Faaliyetler başlıklı 3.Grup, zirveye giden süreçte toplantıların, atölyelerin, film gösterimlerinin bulunduğu bir takvim oluşturacak, basın açıklaması hazırlayıp metnin ilgili kurum ve kişilere ulaşmasını sağlayacak. Sticker, el ilanı, rozet gibi malzemeler tasarlayacak, kendi tişörtünü kendin yap gibi çalışmalar organize edecek. Sergi için profesyonel destek istenecek. Eylül ayı başında ise kalabalık ve zirveyi bir kez daha duyuracağımız bir şenlik düzenleyecek.

Zirve başlıklı 4.Grup ise diğer gruplardaki bütün aktivistlerin dahil olacağı Zirve günlerinde yapmak istediğimiz toplantıların ayrıntılarını ve ilgi uyandıracak etkinlikleri diğer grupların da çalışmaları doğrultusunda karara bağlayacak.

20-21 Eylül tarihlerinde yerel ve uluslararası hareketin bir araya geldiği toplantılar, 20 Eylül günü yürüyüş, 21eylül’de çok sayıda hareketin standlarının açılacağı bir panayır ve konser yapılmasını planlamaya başladık.  

Bu gruplar kendi iletişim ağlarını oluşturacak, gönderilen raporlar derlenip tüm KEG aktivistlerine duyurulacak.

Cumartesi günkü toplantımıza bunları sığdırdık. Bir sonraki toplantımız 7 Temmuz Salı günü saat 19:00'da Su Hakkı Kampanyası'nın ofisinde olacak. Eğlenceli, yaratıcı, dikkat çekici fikirlere ve yeni aktivistlere her zaman ihtiyaç var. 7 Temmuz günü görüşmek üzere. :)

Küresel Eylem Grubu

Bir sonraki toplantı 

7 Temmuz 2014 Pazartesi 19.00-20.30

Adres: Gümüşsuyu Mh. Saray Ar Sk No:31 D:1