İklim Değişikliği Haberleri

Ardahan'da kasırga kenti yıktı

07
Tem 2014

Ardahan'da büyük panik! 30 saniye süren kasırga kenti yıktı geçti. 100'e yakın binada hasar var. Vatandaşlar büyük panik yaşadı. Kentte metrekareye 75.8 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

Ardahan'da bugün öğlen saatlerinde etkili olan kasırga evlerin çatılarını, ağaçları, evlerin duvarlarını yıktı. Yaklaşık 30 saniye sürdüğü belirtilen kasırga, yaklaşık 100’e yakın evde maddi hasara neden oldu. Can kaybının yaşanmadığı olayda insanların panik halde sokaklarda koşuşturduğu gözlendi.

Kasırganın evinin çatısını uçurduğu Mustafa Dinç, ”Gürültülü bir ses duydum. Hemen fırladım balkona, kasırganın üzerime geldiğini fark ettim. Hemen çocuklarımı ve eşimi alıp banyoya sakladım. Ardından evimizin arkasındaki yüzme havuzunun çatısının uçtuğunu gördüm. Çok şiddetli sesler duydum. Her şey 30 saniye içerisinde olup bitti. Yaklaşık bir dakika sonra balkona çıktığımda gördüğüm manzarayla adeta şoka girdim. Bütün komşularımızın çatıları uçmuş halde. Hatta bazı çatılar bizim evin içerisine kadar girdi. Komşularımızın çığlıklarıyla aşağıya indim. Can kaybı ya da yaralanma olmamıştı. Ama insanların üzerindeki psikolojik çöküntüyü yıllar geçse de unutmayacağım. Yola çıkıp baktığımda her evin önünde bir hurda olmuş çatı vardı. Ağaçlar kökünden sökülmüş ve evleri yıkıntı haline getirmişti. Yetkililerin bir an önce hasar tespiti yaparak zararlarımızı karşılamasını istiyorum. Beni en çok sevindiren olay ise can kaybının yaşanmaması. Maddi hasar bir şekilde düzeltilir." şeklinde konuştu. Uçan çatılar ise vatandaşlar tarafından toplanarak kamyonlarla şehir dışına taşınıyor.

Zarar büyük
 
Ardahan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Tuncay Aras, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Yenimahalle'de 13 binanın çatısının uçtuğunu tespit  ettiklerini belirterek, "Karagöl ve Kaptanpaşa mahallerindeki tespitlerimiz  sürüyor. Sevindirici durum çok sayıda binanın çatısı uçmasına rağmen şükür can  kaybımız yok. Çok binada maddi hasar var" dedi.
 
Kentte metrekareye 75.8 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

 

kaynak: Milliyet