İklim Değişikliği Haberleri

Rammasun'un kayıpları artıyor

21
Tem 2014

Çin ve Filipinler'i vuran süper tayfun Rammasun geriye yüze yakın ölü bıraktı. Filipinler ve Çin'in güney eyaletlerini vuran tayfun milyonlarca insanın da evlerinden kaçmasına sebep oldu.

Son 40 yılın en güçlü tayfunu Çin'in güneyinde 17 kişinin ölümüne yol açtı. Çin resmi haber ajansının bildirdiğine göre 18 Temmuz'da Çin'i vurmaya başlayan Rammasun Tayfunu Guangdong ve Hainan eyaletlerinde, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde kıyılarda yaşayan 5.6 milyon insanı etkiledi.

Ulusal Meteoroloji Merkezi tayfunun Hainan eyaletini satte 216 kilometre hızla vurduğunu belirtti. Yardım girişimleri elektrik santralleri, telekomünikasyon ağları, liman, yol ve su kaynaklarının zarar görmesi nedeniyle aksadığı belirtildi.

Yerel sivil yetkililerin bildirdiğine göre tayfunun ekonomik maliyeti 10.8 milyar yuanı (1.7 milyar dolar) aştı.

Meteoroloji yetkilileri Rammasun'un bu sabah hızının düştüğünü, Yunnan, Guizhou ve Batı Guangxi'nin çok fazla yağmur ve toprak kayması ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Tayfun Filipinler'de de kayıplara neden oldu. Filipinler Ulusal Felaket Risk Azaltma ve Yönetim Konseyi'ne göre tayfun nedeniyle 1.6 milyon kişi yerlerinden oldu ve 7.3 milyar peso (168 milyon dolar) ekonomik zarar verdi. On binlerce evi yıkan tayfun 300'den fazla insanın yaralanmasına yol açtı.

Rammasun Tayfunu nedeniyle toplam ölü sayısının ise 94'e yükseldiği açıklandı.

 

kaynak: gazeteport