İklim Değişikliği Haberleri

20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi basın toplantısı videosu

05
Eyl 2014

BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un hükümetleri, küresel iklim değişikliğinin giderek artan etkileri üzerine New York’ta toplanmaya çağırdı. BM’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği buluşmalardan olumlu bir sonuç çıkmadığını düşünen aktivistler ise tüm dünyada sokağa çıkma ve eylemler gerçekleştirme çağrısında bulundu. Türkiye’de de Küresel Eylem Grubu olarak New York’takine karşı bir iklim zirvesi organize ediyoruz. Konuyla ilgili 29 Ağustos günü 11:30′da Cezayir Restoran’da bir basın toplantısı yapmıştık.

 

Moderatörlüğünü Taraf gazetesi yazarı Pelin Cengiz’in yaptığı toplantının konuşmacıları Ömer Madra (Açık Radyo), Nuran Yüce (Küresel Eylem Grubu) ve Mahir Ilgaz (350.org) idi.

"Günümüzde savaşlar, açlık gibi sorunlar karşısında pek de etkili çözümler bulamayan BM, her zamankinden farklı olarak bağlayıcılığı bulunan bir antlaşma yapmak üzere hükümetleri iklim değişikliğini konuşmak üzere çağırdı. BM’nin önceki buluşmalarından gerekli sonuçların çıkmadığını gören kitleler ise 20-21 Eylül günlerinde tarihin en büyük eylemlerinden birini gerçekleştirecek."

 

"BM’in yaptığı buluşmaların sonuçları bugüne kadar parlak olmadı. Tüm dünyada yapılacak eylemler önce kendi hükümetlerine baskı yaratmak ve “harekete geçin” demek amacını taşıyor."

 

"Yalnızca kuraklık konusunda Brezilya, ABD, Çin, Pakistan, Fas ve daha bir çok ülküde büyük sorunlar yaşanıyor. Bugüne kadar 19 kez iklim zirvesi gerçekleşti ancak hatırı sayılır herhangi bir anlaşma ortaya çıkmadı. Türkiye’de ise çevreci olduğunu iddia eden hükümetler döneminde sera gazı salınımları daha da arttı."