Kitaplar

Küresel ısınmayı durduralım, dünyayı değiştirelim!

Gezegenin başı dertte. İklim felaketi küresel bir gerçek olarak hepimizi tehdit ediyor fakat hükümetler çözüm olarak sıradan insanların fedakârlık yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu yüzden küresel ısınmadan bahsetmeye başlayan medyada ve reklam panolarında bir yeşillenmedir gidiyor.

Bunun yanında küresel iklim değişikliğinin sorumlularını görüp hükümetleri ve şirketleri parmakla gösteren, küresel ısınma için mücadele eden aktivistler de var.

 

2009'un Mart ayında Yordam Kitaptan çıkan Küresel Isınmayı Durduralım, Dünyayı Değiştirelim de bu mücadeleyi yürüten aktivistlerin referans olarak gösterebileceği bir kitap.
Jonathan Neale küresel ısınmayı her türlü boyutuyla anlatırken soruna en büyük katkıyı "nasıl durdururuz" kısmında yapıyor.Çözüm olarak önerdikleri ise küresel ısınmayı önlemenin mümkün olmadığını ve temiz enerji yönteminin çok pahallı olduğunu söyleyenlere net cevaplar niteliğinde.Küresel ısınmayı kabul etseler de neoliberal fikirleri yani karları yüzünden harekete geçmeyen şirketler de kitapta fazlasıyla deşifre ediliyor.
Neale ise kitabını "Bu kitap boyunca süren tartışma, dünyayı kurtarmak için dünyayı değiştirmeliyiz ." olarak özetliyor.